نصب وردپرس روی CPanel

نصب وردپرس روی CPanel

خواندن این مطلب

4 دقیقه

زمان میبرد!

نصب وردپرس روی CPanel

در این مقاله نصب وردپرس روی CPanel را به شما آموزش خواهیم داد. همچنین نکاتی درباره CPanel را بیان خواهیم کرد. در این مقاله با آموزش وردپرس همراه باشید.

معرفی CPanel

CPanel یک سیستم مدیریت هاست است که به شما امکان مدیریت هاستتان را می دهد و یکی از معروفترین سیستم های مدیریت هاست است ولی به دلیل تحریم کشور عزیزمان ایران برروی سرور های ایرانی نصب نمی شود و بسیاری از ارائه دهندگان هاست به دلیل استقبال مصرف کنندگان از این سیستم نسخه نال (کرک شده) از این سیستم را برروی سرور های خود نصب کرده اند. لذا توصیه می شود اگر قصد استفاده از هاست های ایرانی را دارید از هاست های دایرکت ادمین استفاده کنید زیرا نسخه های نال شده مشکلات امنیتی خواهد داشت. (در مقاله قبل گفته شد که دایرکت ادمین با CPanel به لحاظ امکانات تفاوتی ندارد و فقط تفاوت ظاهری دارد)

نصب وردپرس روی CPanel

برای نصب وردپرس در CPanel در ابتدا وارد CPanel خود شوید و سپس به بخش مدیریت فایل (File Manager) شوید.

نصب وردپرس روی CPanel

پس از ورود به بخش مدیریت فایل وارد مسیر “public_html” شده و تمامی محتویات داخل آن را حذف کنید و سپس آخرین نسخه وردپرس را که از اینجا دریافت کرده اید در این مسیر آپلود کنید.

برای آپلود برروی گزینه “upload” کلیک کنید.

نصب وردپرس روی CPanel

سپس فایل وردپرس خود را در بخش مشخص شده رها کنید و یا برروی دکمه “select file” کلیک کنید و فایل خود را انتخاب کنید.

نصب وردپرس روی CPanel

پس از تکمیل فرآیند آپلود ، باید آنرا از حالت فشرده خارج نموده و سپس از پوشه وردپرس نیز آنرا به مسیر روت هاست خود منتقل نمایید. برای این منظور برروی فایلی که آپلود کردین راست کلیک کنید و سپس برروی “extract” کلیک کنید.

نصب وردپرس روی CPanel

سپس برای انتقال فایل ها به مسیر root هاست وارد پوشه وردپرس شوید و تمامی فایل هارا انتخاب کنید و برروی “move” کلیک کنید و مسیر “public_html/” را وارد کنید.

نصب وردپرس روی CPanel

در صورتیکه مراحل فوق را به درستی انجام داده باشید با بازکردن آدرس دامنه در مرورگر به صفحه نصب وردپرس وارد خواهید شد.

نصب وردپرس

ایجاد پایگاه داده برای وردپرس در CPanel

برای ایجاد پایگاه داده در وردپرس به صفحه اصلی CPanel مراجعه کنید و سپس به بخش “MYSQL Databases” مراجعه کنید.

ایجاد پایگاه داده در CPanel

سپس برای ساخت پایگاه داده در صفحه باز شده نام پایگاه داده دلخواهتان را وارد کنید و برروی دکمه “create database” کلیک کنید.

ایجاد پایگاه داده در CPanel

پس از ساخت پایگاه داده ، باید برای آن یک کاربر ایجاد کنیم برای این منظور اسکرول کرده و به بخش “add new user” مراجعه کنید و یک نام کاربری و رمز انتخاب نموده و برروی “create user” کلیک کنید. (برای انتخاب رمز می توانید برروی دکمه “password generator” کلیک کرده و از رمز ساز CPanel استفاده نمایید.)

ایجاد پایگاه داده در CPanel

سپس باید به این کاربری که ایجاد کرده اید دسترسی به دیتابیسی که قبلا ساخته اید را بدهید برای این منظور اسکرول کرده و بخش “add user to database” را مشاهده کنید و سپس دیتابیسی که ایجاد کرده اید را انتخاب و کاربر موردنظر خود را نیز انتخاب نمایید و سپس برروی دکمه “add” کلیک کنید.

ایجاد پایگاه داده در CPanel

پس از کلیک برروی دکمه “add” به صفحه زیر هدایت می شوید در این صفحه مورد “all privileges” را تیک دار کنید تا تمامی موارد تیک دار شوند و سپس برروی “make changes” کلیک کنید.

ایجاد پایگاه داده در CPanel

با انجام مراحل فوق به سراغ شروع فرآیند نصب وردپرس بروید.

نصب وردپرس

در صفحه نصب وردپرس برروی دکمه “بزن بریم!” کلیک کنید.

نصب وردپرس

سپس در این صفحه اطلاعات پایگاه داده ای که در مراحل قبل ساخته اید را وارد نمایید.

  • نام پایگاه داده: در این بخش نام پایگاه داده ای که ساخته اید را وارد نمایید.
  • نام کاربری: در این بخش نام کاربری ای که ایجاد کرده اید را وارد نمایید.
  • رمزعبور: در این بخش رمز عبور کاربری که ساخته اید را وارد کنید.
  • میزبان پایگاه داده: اگر پایگاه داده شما برروی هاست دیگری قرار دارد مسیر آن را وارد نمایید در غیراینصورت مقدار این بخش را تغییر ندهید.
  • پیشوند جدول: جهت افزایش امنیت وردپرستان آنرا به مقداری غیرمرتبط با نام خودتان و یا سایتتان تغییر دهید.

پس از وارد کردن مقادیر فوق برروی دکمه” فرستادن” کلیک کنید.

نصب وردپرس

در صورتیکه موارد فوق را به درسی انجام داده باشید به صفحه زیر هدایت می شوید. در این صفحه برروی دکمه “راه اندازی نصب” کلیک کنید.

نصب وردپرس

سپس از شما خواسته می شود برای سایتتان نام انتخاب کنید و یک کاربر به عنوان ادمین وردپرس بسازید.

  • عنوان سایت: نام سایتتان را انتخاب کنید.
  • نام کاربری: برای ادمین وردپرستان یک نام کاربری انتخاب کنید. (توصیه می شود این نام کاربری با نام شما و یا نام سایتتان ارتباطی نداشته باشد و از نام کاربری admin نیز استفاده نکنید)
  • رمز عبور: توصیه می شود از رمز عبور ایمن استفاده نمایید و یا از رمزی که وردپرس برایتان تولید کرده استفاده کنید.
  • ایمیل شما: یک ایمیل معتبر که به آن دسترسی دارید وارد نمایید.
  • نمایش به موتور های جستجو: در صورتیکه محتوای سایت شما آماده نیست و نمیخواهید محتوای سایتتان در گوگل یا موتور های جستجو دیگر ایندکس شوند این گزینه را تیک بزنید. (این مورد را در تنظیمات وردپرس نیز میتوانید فعال یا غیرفعال نمایید)

سپس برروی دکمه “راه اندازی وردپرس” کلیک کنید.

نصب وردپرس

در صورتیکه موارد فوق را به درستی انجام داده باشید وردپرس برای شما نصب شده است و با پیام “انجام شد!” روبرو خواهید شد و میتوانید به صفحه ورود وردپرس دسترسی پیدا کنید.

نصب وردپرس

فیلم آموزش نصب وردپرس روی CPanelنتیجه گیری

در این مقاله آموختید که CPanel چیست و چگونه باید وردپرس را برروی آن نصب کرد. همچنین توصیه شد هاست های ایرانی را فقط با پنل دایرکت ادمین تهیه کنید زیرا در هاست های CPanel ایرانی نسخه نال شده (کرک شده) CPanel نصب شده است و ممکن است امنیت وبسایتتان را به خطر اندازد. همچنین گفته شد CPanel و دایرکت ادمین شبیه هم هستند و تفاوت هایی در ظاهر دارند. درصورتیکه سوال یا دیدگاهی در مورد این مقاله دارید خوشحال می شویم آنرا در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید.

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

جدیدترین دوره ها

50%
آموزش مقدماتی وردپرس
تومان
150,000
300,000

جستجو کنید ...

تبلیغات